HomeДЕНЕШНАСветКим Џонг Ун испрати писмо со сочуство за смртта на Фидел Кастро

Ким Џонг Ун испрати писмо со сочуство за смртта на Фидел Кастро

Ким Џонг Ун, лидерот на Северна Кореја, упати писмо со сочувство до Раул Кастро за смртта на Фидел Кастро, предводникот на кубанската револуција кој почина на 90 годишна возраст.

Ким Џонг Ун во писмото вели дека Кастро му бил драг пријател и верен сојузник на севернокорејскиот народ со постојана поддршка за напорите на Северна Кореја на меѓународен план.

Куба и Северна Кореја се блиски сојузници уште од 60-тите години на минатиот век кога и се спротиставија на империстијалистичката политика на САД. Често Куба го снабдуваше режимот во Северна Кореја со оружје, како и неопходни производи. Инаку и двете земји се под остри меѓународни санкции.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com