HomeДЕНЕШНАСветКиднапирани повеќе од 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили

Киднапирани повеќе од 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили

143773346057e3695ecefa2852547729_v4_big

Припадниците на Исламската Држава киднапирале 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили во близина на градот Мосул и приморале .500 семејства да се повлечат од градот Хамам ал Алила. Оваа информација беше соопштена од страна на Обединетите Нации.

„Луѓето се насилно протерани или киднапирани, а се чини дека ќе бидат користене како жив ѕид, или во зависност од припадноста, убиени“, стоиво соопштението на Обединетите нации. Оваа организација пренесува и дека минатата недела биле киднапирани околу 30 шеици во Синјар, како и дека од нив 18 биле убиени во петокот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com