HomeДЕНЕШНАПолитикаКатица да ги вози во Марица, масовен протест за поддршка на СЈО

Катица да ги вози во Марица, масовен протест за поддршка на СЈО

По пауза од околу три месеци, Шарената револуција повторно се активира со денешниот попладневен собир за поддршка на работата на Специјалното јавно обвинителство. Собирот започна во 17 часот пред Собранието на Република Македонија.

protestza-pozitiv-5

Демонстрантите велат дека единствена цел на собирот е да се покаже дека граѓаните ја поддржуваат работата на ова Обвинителство и да посочат на притисоците на власта кои треба веднаш да престанат.

protestza-pozitiv-1

Собирот беше најавен и закажан во петокот по три дена расправа на собраниската комисија за извештајот од шестмесечното работење на СЈО, во која Катица Јанева и нејзиниот тим беа на жесток удар на пратениците од ВМРО ДПМНЕ.

protestza-pozitiv-2

protestza-pozitiv-3

Демонстрантите се опремени и со боја и ќе ја продолжат „традицијата“ на боење на државните институции.

protestza-pozitiv-7protestza-pozitiv-6

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com