Thursday, Jun 24, 2021
HomeРЕФЛЕКТОР (Page 121)

Календарскиот почеток на летото е и Светски ден на музиката. Истиот , во Битола се одбележува со манифестацијата ,,Солстис – празник на музиката”. Музичари од разни жанрови вечерва  ќе прозвучат на седум локации на Широк сокак. ,,Солстис – празник на музиката” е креативна најава, односно ,,загревање’’за овогодинешното

Read More

Големото финале на регионалното шоу ,,X фактор” ќе се случува вечерва во 21 часот. И годинава до крај стигна само еден Македонец. Сите надежи ги вложуваме во Боби Мојсоски. Како да се повторува истата приказна од минатата година. Во финале на реномирано шоу имаме музичар

Read More

Мишел Коноли од Австралија, Бети Брицељ од Словенија, Јошкин Шиљан од Србија и Леон Пачет од Обединетото Кралство (Шкотска) ќе гостуваат на четиринаесеттата интернационална уметничка резиденција „Арт поинт гумно“ во Слоештица која ќе започне утре, а ќе трае се до 6 јули. Гостите се  реномирани светски уметници

Read More

Втората полуфинална вечер на музичкото шоу ,,Пинкови sвездички” донесе радост во Македонија. Младиот Трајче Ѓоргиев со изведбата на ,,Зошто отиде” од нашата музичка икона Тоше Проески, обезбеди место во големото финале кое ќе се случи на 26 јуни. Шоуто ,,Пинкови sвездички’’ e најголем доказ дека на Балканот

Read More

Речиси секое лето уживаме во скапите холивудски филмови со многу експлозии, акција, неверојатни подвизи на хероите и мистериозни расплети. Овој тренд на Блокбастери за време на летната сезона најверојатно немаше да постои доколку не беше визијата на легендарниот режисер Стивен Спилберг кој целосно го промени

Read More

Хит комедијата „Семејството Белие“ вечерва ќе го означи крајот на осмото издание на Францускиот филмски фестивал. На свеченото затварање, во Центарот за култура во Охрид, „Златната маска“ за животно дело ќе добие актеркат Ањес Сорал. За оваа последна фестивалска вечер предвидена е и презентација на туристичката понуда на

Read More

  Со претставата ,,Стјуардеси” во режија на Синиша Евтимов вечерва свечено ќе биде отворено второто издание   на Меѓународниот фестивал на комедија ,,Гола месечина”. Сите љубители на театарската уметност ќе имаат можност  бесплатно да проследат девет театарски претстави кои ќе бидат одиграни на фудбалското игралиште до детската градинка „Сонце“

Read More

Доколку во овие летни денови сакате да се релаксирате со добра книга, но истовремено да доживеете силни емоции предизивикани од стилот на авторот, ви ја пепорачуваме семејната приказна ,,Писмото на Госпоѓа Вилма" на авторката Јелена Бачич Алимпиќ. Станува збор за роман кој ќе ве натера да

Read More

Филмовите „Ритам и звук“ од Трајче Попов (Вардар филм, 1955 година) и „Солта на земјата“ на Вим Вендерс и Џулијано Рибеиро Салгадо  денеска  во Куршумли ан ќе го означат почетокот на шестото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Мотото на фестивалот е „Рум-да-да, дум-та-дум-да” Предвидени

Read More