Friday, Jul 3, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРФилм (Page 32)

Sony имаше големи проблеми со второто продолжение на The Amazing Spiderman кое беше вистински хаос со лошо сценарио и реализација и моќниот супер херој конечно ќе се врати дома во студиото Marvel каде припаѓа и каде има филмаџии кои ќе знаат како да го внесат

Read More

По цела година на исчекување конечно беше прикажана втората сезона на веќе култната серија True Detective во продукција на HBO. Фановите со нетрпение очекуваа да видат како ќе продолжи серијата без Метју Меконахи и Вуди Харелсон кои беа фантастични со беспрекорна глума, но и без

Read More

Речиси секое лето уживаме во скапите холивудски филмови со многу експлозии, акција, неверојатни подвизи на хероите и мистериозни расплети. Овој тренд на Блокбастери за време на летната сезона најверојатно немаше да постои доколку не беше визијата на легендарниот режисер Стивен Спилберг кој целосно го промени

Read More

Хит комедијата „Семејството Белие“ вечерва ќе го означи крајот на осмото издание на Францускиот филмски фестивал. На свеченото затварање, во Центарот за култура во Охрид, „Златната маска“ за животно дело ќе добие актеркат Ањес Сорал. За оваа последна фестивалска вечер предвидена е и презентација на туристичката понуда на

Read More

Филмовите „Ритам и звук“ од Трајче Попов (Вардар филм, 1955 година) и „Солта на земјата“ на Вим Вендерс и Џулијано Рибеиро Салгадо  денеска  во Куршумли ан ќе го означат почетокот на шестото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Мотото на фестивалот е „Рум-да-да, дум-та-дум-да” Предвидени

Read More