Monday, Jul 6, 2020
HomeГОВОРНИЦАСтав (Page 2)

Во Скопје и денеска се одржува протест во организација на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, а демонстрантите велат дека застанале во одбрана на слободните медиуми. Денеска пред Владата на Република Македонија можеше да се забележи и мобилното студио на ТВ НОВА, брендирано во знак на

Read More

Професорот Александар Климовски ја демантираше веста објавена на телевизија Телма, а воедно преземена и линкувана од нашиот портал, со наслов “Макптрол ќе го тужи за клевета професорот од Правниот факултет, Александар Климовски”. Демантот го објавуваме во целост. Почитувани, Преку вашиот интернет портал во веста со наслов “Макпетрол

Read More

Заврши овогодинешниот пивофест во Прилеп, градот полека се буди од четиридневната турбо-фолк кома. Посетителите од земјава имаа прилика да присуствува на бесплатни концерти на ѕвезди од српската естрада, но не и да пробаат повеќе видови на пива, затоа што бројот на пивари годинава беше сведен на

Read More

Затворот очигледно е најдоброто место кое може да понуди конечна правда, но и одмазда, особено за најголемите монструми кои газеле низ балканските земји и тоа сервирана од самите затвореници. Ваквиот примитивен дискурс доаѓа по секое грозоморно убиство или силување на дете, а неодамнешниот случај од

Read More

Тоа што Велика Британија изгласа референдум со кој побара излез од ЕУ нема да значи и стопирање на процесот на евроинтеграција на земјите од Западен Балкан вклучувајќи ја и Македонија. Брисел ќе ја продолжи политиката на отворени врати иако искрено одамна тие не ги „раширил“ за

Read More

Шарената револуција ги наполни светските медиуми, а се чини и дека ги охрабри соседните народи да кажат НЕ на лошите владини политики. Во вакво турбулентно време, кога вистината и граѓанската волја треба да се во фокусот, дел од медиумите со црна пропаганда се обидуваат да

Read More

СДСМ вчера речиси еуфорично од лидерот Зоран Заев соопшти дека нема да учествува на уште едни лажни избори и дека клучните точки од договорот од Пржино не се постигнати, но не даде јасен одговор како ќе делува во наредниот период кога власта јасно стави до

Read More

„Документите од Панама“ како што е наречено најновото протекување на адвокатската фирма Монсак Фонсека која креирала над 200 илјади оф-шор компании за криење на пари, откри само едно нешто што веќе сите го знаеме, а тоа е дека најбогатите луѓе на светот играат валкано. Станува

Read More

Кога завршив факилтет, две години немав работа, па читав се и сешто. Меѓу другата литература, многу ме интересираше народното творештво. Од поговорките најмногу во сеќавање ми остана: „Плаши се кога тишината станува премногу гласна“. Втората мудрост ја запамтив од нашиот прерано успокоен професор, Христо Андонов

Read More