Tuesday, Apr 7, 2020
HomeГИГА БАЈТ (Page 5)

„Тестовите“ со хидраулична преса секако не откриваат многу за изджливоста на одреден смартфон бидејќи не претставуваат реално сценарио, но затоа пак се ултра забавни за гледање. Сега редот му дојде и на iPhone 7 кој сигурно многумина од вас би му се „треселе“ ако го

Read More

Предупредувањето од ФБИ дека би требало сите да ја покријат веб-камерата на своите компијутери за да спречат да не бидат предмет на шпиунирање, денес го поддржа и директорот на ФБИ, Џејмс Коми, додавајќи дека тоа е разумна работа која луѓето можат да ја направат. Ако веб-камерата

Read More

Штотуку лансираната надградба за iOS 10 не тргна како што треба вчера попладнето. Многу корисници на социјалните мрежи се жалат дека не можат да да извршат надградба со нивните iPhone и iPad уреди, поради проблеми со инсталирањето. За некои процесот завршува така што уредот бара да

Read More

Неодамна веста околу социјалната мрежа „Youtube“ се појави на интернет, а сега тоа е и официјално- „Youtube“, покрај платформа за претставување на видео-записи, стана и самостојна социјална мрежа. Каналите на „Youtube“ оваа недела добија опција „Community“ со помош на која корисниците ќе можат да разменуваат

Read More

Најпопуларната игра на сите времиња, PokѐmonGO стана неверојатен феномен со милиони Андроид и iOS корисници и целосно го освои светот на гејмерите. Недела, 18 септември е празник за сите Pokѐmon ентузијасти. Од 18:30 часот на градскиот плоштад Македонија, Македонски Телеком им овозможува незаборавна авантура во живона

Read More

Европската Унија планира во нардната деценија да воведе 5Г мрежа која ќе обезбеди брз безжичен интернет во сите градови и на сите јавни места. Во обраќањето околу состојбата на Унијата претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер изјави дека воведувањето на 5Г мрежата до 2025

Read More

iPhone 7 го доби првиот бенчмарк тест на Antuntu каде со новиот четири-јадрен A10 Fusion процесор ја збриша конкуренцијата. iPhone 7 забележа резултат од неверојатни 178,397 поени за работата на хардверот во општите перформанси што е за 33% повеќе од iPhone 6s кој работи со

Read More
POST TAGS:

Компанијата „Samsung“ донеса првичнаодлука превентивно да ги повлече сите „Galaxy Note 7“ модели поради проблемите со батеријата. Паралелно со тоа се појавија гласини дека компанијата ќе ги деактивира сите уреди што се со старата батерија. Компанијата појасни дека Galaxy Note 7 кој ќе има

Read More

Earthquake Alert е апликација која нуди обемен распон на информации за нови земјотреси со податоци за магнитудата, епицентарот, како и вести за погодениот регион. Апликацијата има систем за приказ на мапа, како и можност самите корисници да објавуваат информации поврзани со земјотрес кој го почуствувале,

Read More

Локацијата на Wi-Fi рутерот во вашиот дом е најважна и голема е можноста поради него да имате лош сигнал. Затоа, треба да го ставите на средината во вашиот дом. Ако го ставите во некој агол, голема е можноста на вашиот сосед да му овозможите интернет

Read More