Tuesday, Apr 7, 2020
HomeГИГА БАЈТ (Page 3)

Apple посериозни влегува во автомобилската индустрија откако од калифорниските власти доби дозвола тестирање на новите автономни смарт возила. На овој начин Apple навреме им се приклучи на конкурентите како Google и Tesla кои веќе подолго вршат тестови на своите автономни возила без потреба од човек кој

Read More

Два цртежа кои протекоа на интернетот го откриваат основниот дизајн на претстојните Nokia 8 и Nokia 9 кои HMD Global планира да ги лансира на пазарот со Android оперативен систем. Досега Nokia 3, Nokia 5 и Nokia 6 беа откриени, па доаѓа редот на осмицата

Read More

Тим од научници од Универзитетите во Бристол и Кембриџ, со дрон снимиле ерупција на вулканот Фуего во Гватемала. Ова е прва вулканска ерупција снимена на ваков начин, а дроновите им овозможиле на научниците да ја измерат температурата, влажноста и останатите термички параметри во вулканските облаци. Овој

Read More

Новата апликација ви овозможува на 3Д карта на светот да го следете летот на сите авиони кои се во тоа време во воздух. “Airspace Explorer“ обезбедува информации за трасата на секој авион, надморска височина на која лета, неговата брзина и типот на авионот. За разлика од

Read More

Ако пред 20 години немавте оригинално “чипичано“ или како што му беше вистинското име “Tamagotchi“, сега ќе имаат можност да го купите и да се грижите за своето виртуелно милениче. Јапонската компанија Бандаи го обнови првото издание на популарната играчка во облик на јајце, со шест

Read More

Претпоставуваме дека сте слушнале за Google Keep, особено корисната екстензија која ви дозволува брзо и едноставно да сочувате линкови, слики, цитати од сајтови на кои наидувате. Иако нема никакво сомневање во функционалноста на Google Keep, но што доколку би сакале поелегантна алтернатива, пософистициран начин за

Read More

Според почетните резултати од преднарачките кои фановите ги вршат најпопуларен од новите модели на Galaxy S8 и Galaxy S8 Plus е тој со црна боја на маската, пренесува Телефони. Без оглед на повисоката цена најмногу се бара Galaxy S8 Plus Midnight Black, па според Samsung полека

Read More

Откако Apple ги надмина грижите за набавка на OLED екрани со нарачката на 70 милиони панели за екранот од Samsung, сега има нови грижи дека iPhone 8 ќе задоцни, а тоа е поради проблеми со развој на 3D сензорот за селфи камерата која ќе се

Read More

Компанијата Apple од Samsung нарача 70милиони заоблени OLED дисплееви кои ќе ги користат за изградба на новиот iPhone, a Samsung е спремен да произведе дури 95милиони десплееви само за потребите на Apple. Никеј Азијан кој вчера го објави извештајот за набавка на заоблени екрани, повикувачќи се

Read More

Samsung Galaxy S8 Plus со 6 GB RAM меморија нема да биде достапен на европскиот пазар, туку само во Кина. Овој факт нема да ви пречи затоа што за помоќниот модел со 6 GB RAM меморија ќе треба да се платат 1030 долари. S8 Plus ќе

Read More