Sunday, Apr 5, 2020
HomeГИГА БАЈТГејминг (Page 2)

Pokemon Go е игра што досега ги сруши сите рекорди со огомен број на активни корисници, која за брзо време успеа да стекне мега-популарност. Сигурни сме дека сите ги „скокотка“ прашањето по колку пари заработува компанијата од „зависноста на корисниците“. Компанијата заработува по 10 милиони долари

Read More

Pokemon GO пандемијата предизвика големи скандали, сообраќаен метеж, хоспитализирани луѓе и смртни случаи, но има и многу позитивни примери кои ја прикажуваат убавата страна на играта и ангажираноста. Ник Џонсон од Бруклин е најдобриот играч на светот откако се пофали на својот Reddit профил дека

Read More

Будала работа, ја инсталирав вчера чисто да видам што е работава јер реално нетов е преплавен со информации, мемиња, туторијали, твитови и статуси по социјални мрежи. Ок, сеуште на европско тло не може да ја симнеме преку store (за android корисниците зборам) ама нели се појави

Read More

Новата хит игра Pokemon Go прераснува во глобален феномен со масовно учество на гејмерите во заеднички лов на покемони на јавни површини. Овој пат стотици корисници на Pokemon Go се организираа за лов на реткиот покемон Vaperon во Централ Парк во Њујорк.

Read More

Гејминг студиот Infinity Ward го ангажираше актерот Кит Харингтон кој стана планетарна ѕвезда со улогата на Џон Сноу од хит серијата Game of Thrones. Сега Харингтон во играта преку технологија за бележење на движењата и лицето ќе го толкува еден од главните непријателски генерали на

Read More

Facebook Messenger има нова фудбалска игра, која ја лансира поради големата еуфорија за Евро 2016. Играта е многу едноставна, треба да ја жонглирате топката, односно да не дозволувате таа да падне на земја. Кога ќе ви падне топката, бодовите се намалуваат. Претходната игра на Facebook Messenger со кошаркарска

Read More

За време на најголемиот гејминг саем Е3 во Лас Вегас студиото Infinity Ward го објави првото видео од гејмплејот на новата шутерска игра Call of Duty: Infinite Warfare кој е досега најнапреден и изгледа како да се наоѓате во некој sci-fi филм управувајќи со вселенски

Read More

Nintendo дозволи нивната највредна видео креација Super Mario да стане дел од играта Minecraft и овој потег е многу чуден бидејќи соработуваат со Microsoft нивниот директен конкурент во сегментот на конзоли. Super Mario DLC за Minecraft за почеток ќе биде ексклузивна и бесплатна надградба за гејмерите

Read More