Thursday, Jun 24, 2021
HomeДЕНЕШНАРепублика (Page 163)

Бензинот поскапува - дизелот поевтинува. Малопродажните цени на бензините ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина денар по литар, додека цената на дизелот се намалува за 1,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, литар еуросупер БС-95 ќе се продава по 71,50, додека за литар

Read More

Павловден е вториот ден од завршувањето на Петровденскиот пост. Овој ден всушност е Собор на 12 Апостоли. Апостол Павле е еден од најважните светци во проповедањето и распространувањето на христијанството. Денеска именден слават сите кои го носат името Павле,Пајо, Павлина

Read More

Според метеоролозите денес повторно не очекува топло и стабилно време, со високи утрински температури до 17 степени, а попладне живата на термометарот ќе достигне и до 35 степени. На одредени периоди ќе има позасилен ветер и мало заоблачување, но денот ќе помине претежно со топло

Read More

Нехуманиот центар за мигранти Гази Баба се затвора. Од Министерството за внатрешни работи кое е надлежно, за Телма, ја потврдуваат оваа информација. Велат дека ја забрзале постапката за добивање азил на заробените мигранти, откако обвинителството ги ослободило од сведочење во постапките за криумчарење каде беа

Read More

Според резултатите од јунското полагање на државната матура по сите предмети просечната оценка на успешност е „тројка“ или поточно просекот изнесува 3.37, што е за нијанса подобра оценка од лани кога матурантите исто така биле „добри“ со 3.11. Според државниот испитен центар оваа година се бележи

Read More

Министерството за здравство најави дека ќе им овозможи на огромен број на спортисти аматери и рекреативци од 1 август да извршат бесплатни медицински прегледи од превентивата за да продолжат со своите физички активности без страв од можни последици. Во медицинските прегледи ќе бидат опфатени ЕКГ за

Read More

Денска се чевствува Петровден, празник кој го одбележува завршувањето на еден од четирите повеќедневни пости. Петровден се смета за еден од најголемите празници по Велигден. Празникот е посветен на Апостолите Петар и Павле Што се однесува до празнувањето во Македонија може да се каже дека Петровден

Read More

Македонските судии вчера не беа многу заинтересирани да излезат на гласање и да изберат 9 од 19 пензионирани судии, јавни обвинители и адвокати, за членови во новото тело што ќе предлага разрешување на судиите во иднина, објави Новатв. Но и покрај многуте неважечки ливчиња, избрани се

Read More

Силна експлозија утринава околу 4 и 30 часот одекна во центарот на Куманово и ги вознемири граѓаните. Причинета е материјална штета, а човечки жртви и повредени нема. Екипи од крим техника при СВР Куманово се на местото на настанот. Експлозивната направа за која допрва ќе се

Read More

Според податоците на Евростат во Македонија за една година има 3500 повеќе жители. На 1 јануари 2014 година, Македонија имала 2.065.800 жители, додека една година подоцна изброени се 2.069.200 жители. Евростат пренесува дека во Македонија во 2014-та родени се 23,6 илјади лица, а починати 19,7

Read More