Wednesday, Jun 3, 2020
HomeДЕНЕШНА (Page 1151)

Официјални лица од ЕУ ѝ нуделе на Русија да се изгради гасовод кој би се нарекол "Источен прстен" и кој би минувал низ Бугарија, Романија, Унгарија и Словачка, додека Македонија и Србија би биле заобиколени. Првиот потпретседател на Владата на Србија, Ивица Дачиќ, денес изјавил дека

Read More

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е подготвен да им оддаде почит на жртвите, на одбележувањето на 20-годишнината од масакрите, но дека не ја поддржува резолуцијата на ООН, што настаните ги осудува како геноцид. Вучиќ изјави дека е подготвен да присуствува на комеморацијата што

Read More

Планот на Барак Обама за поразување на терористичката армија ИСИС пропаѓа, барем така велат најновите анализи од теренот каде се води тешка мисија за собирање на борци кои ќе им се спротистават на милитантите. Американската армија и нејзиниот главен командант Обама дадоа ветување дека нема

Read More

Советот на Европската Унија донесе одлука за продолжување на сила на економските санции врз Крим, регионот кој неодамна се припои во Руската Федерација. Евробирократите продолжуваат да применуваат тешки рестрикции врз самопрогласените руски територии и ќе има забрана за увоз и извоз на стоки кон европските

Read More

Црвениот крст на Македонија денеска го одбележа Светскиот ден на бегалците. Под мотото „И јас сум човек“ во Велес и Гевгелија, волонтерите на Црвениот крст делеа флаери на граѓаните и читаа пораки за човековите права и хуманоста. Како што изјави за МИА Александра Николова-Ивановски од Црвениот

Read More

Америка ги прекршила правата на многу Арапи и муслимани кои се приведени во рамката на борбата против тероризмот по терористичките напади на 11-ти септември 2001 година. Ова е одлуката на судот во оваа држава по тужбата која пред 13 години ја поднесе невладината (CCR) организација

Read More