Monday, Jul 13, 2020
HomeДЕНЕШНАЕкономија (Page 83)

Никола Груевски е во посета на Франција со економски мотиви, односно за воспоставување на подобри економски односи. За таа цел е остварена средба со сенаторот Алаин Ричард, специјалниот претставник за економски односи на француската влада со земјите од Балканот. На средбата се пренесени можностите за воспоставување

Read More

Црна Гора го отфрли договорот за роаминг, откако Управниот суд на Црна Гора ја прифати тужбата на црногорскиот Телеком и Теленор, со која беше побарано укинување на спогодбата за намалување на цените на роамингот во мобилната телефонија. Станува збор за спогодбата, која требаше од 30

Read More

Министерството за земјоделство денес ќе презентира повеќе мерки со кои треба да им се помогне на земјоделците да ги надминат проблемите со пласманот, особено на производителите на градинарски производи. Министерот Михаил Цветков вчера беше во посета на штипскиот регион и посочи дека еден од начините за

Read More

Откако Руската Федерација го продолжи ембаргото кон западните земји од ЕУ, САД, Канада, Норвешка и Австралија се отвора можност за пласман на македонското земјоделско производство. Во иста позиција македонските земјоделци беа и лани, но имаше одредени проблеми со сомнежи за реизвоз на производи што е

Read More

Кинеската интернет продавница “alibaba.com“ планира да се прошири и на пазарот во Русија, бидејќи таму гледа можност за развој на интернет продажниот пазар - изјави Џек Ма, основач и председател на оваа компанија. -Иако имаме само еден вработен во Русија, alibaba.com успеа да стане најпосетена страница

Read More

Кинескиот гигант во сегментот на онлајн тргувањето Alibaba во вторникот најави продажба на американскиот огранок 11 Main една година по отворањето, наводно поради неисполнети очекувања во поглед на зацврстување на позициите на американскиот пазар. Сајтот ќе биде продаден на американската компанија OpenSky, објави во соопштението Alibaba,

Read More

Од први јули цигарите повторно ќе поскапат за три денари согласно календарот за зголемување на акцизата за цигари. Во изминатите неколку години откако е донесена оваа одредба просечната класа на цигари од 50 денари сега ќе се продава за дури 63 денари, со што веќе

Read More

Банката БРИКС ќе почне да работи на 7 јули во Москва, изјави заменик рускиот министер за финансии Сергеј Сторчак. – Ја подготвуваме првата седница на управниот одбор и очекуваме да се одржи на 7 јули во Москва и тоа ќе го означи формалното отварање на банката

Read More

Саудиска Арабија за прв пат ја отвори берзата за странци. Ваквите економски реформи беа долгоочекувани во земјата која е најголем извозник на нафта. Засега странците ќе бидат ограничени на купување на саудиски акции по пат на „свапови“, вклучувајќи ги меѓународните банки и малиот број на

Read More

Две илјади невработени лица ќе имаат можност да посетуваат Обука за општи вештини за познавање странски јазик и компјутерски вештини за Microsоft Office апликациите, интернет и вештини за менаџмент. Оваа Обука ќе ја организира министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување на Република Македонија.

Read More