Saturday, May 30, 2020
HomeДЕНЕШНАЕкономија (Page 79)

Непослушните деца можеби ги полудуваат родителите со нивното однесување, но најновото истражување на Универзитетот од Луксембург покажало дека тие ќе имаат поголеми шанси да заработат повеќе пари од децата кои се „добро“ воспитани и се однесуваат пристојно. Во студијата на психолозите откриено е дека непослушноста и

Read More

Регулаторната комисија за енергетика денеска ги објави новите малопродажни цени на нафтените деривати чија важност започнува од полноќ. Имено, бензините поевтинуваат за еден денар, а дизелот за половина денар, па така ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе чини 70,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 72,5 денари за литар и дизелот ќе

Read More

Денеска во Собранието на Република Македонија продолжува расправата за ребалансот на Буџетот за 2015 година. Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески уште вчера ја објасни причината за ребалансот на буџетот, која се одвива поради остварените повисоки приходи кои со ребалансот треба да се преточат на

Read More

Британскиот издавачки холдинг „Пирсон“, сопственик на весникот „Фајненшл тајмс“ денеска објави дека се договорил да ја продаде „ФТ Груп“ на јапонската медиумска група „Никеи“ за 1,3 милијарди долари. Во „ФТ Груп“ е „Фајненшл тајмс“, 50 проценти од „Економист груп“, издавач на списанието „Економист“, како и

Read More

Microsoft со слабите резултати во продажбата на мобилни телефони беше принуден да впише 7.5 милијарди долари загуба што е еднакво на сумата која беше вложена во откупувањето на мобилната дивизија на Nokia, a најавени се 7800 отпуштања. Овој потег доведе до целосно анулирање на кварталниот профит

Read More

Ребалансот на буџетот веќе е доставен до Комисијата за финансии и буџет на Собранието на Република Македонија и првиот финансиер Зоран Ставревски образложи дека нема да се кратат средства за ниту еден буџетски корисник, ниту пак ќе се сопрат веќе започнати проекти, напротив ќе има

Read More

BlackBerry ги бележи најслабите резултати во историјата со пазарно учество од само 0.3 проценти што неизбежно ќе доведе до повторно отпуштање на голем дел од вработените, а точниот број не е откриен. „Како што BlackBerry продолжува во новата фаза на трансформација мора да го задржиме фокусот

Read More

Просечната плата на светско ниво изнесува 1.480 долари месечно. Организацијата за економска соработка и развој (ОЕСР) ги објави резултатите од најновото истражување кое што ги проучуваше просечните плати во земјите со развиена економија. На листата први се САД, платата на просечниот Американец изнесува околу 56.000 долари

Read More

Централната банка во Пекинг објави податоци за порастот на резервите на злато во Кина. Според нив, златните резерви во последните шест години пораснале за дури 60 проценти. Во април 2009 година, кинеските златни резерви изнесувале 1.054 тони. Девизините резерви на земјата, според службените податоци, изнесуваат 3,69

Read More

Преговорите меѓу Атина и нејзините меѓународни кредитори за реструктурирање на грчкиот долг напредуваат. Сепак, на оваа ситуација остро изреагира словачкиот премиер Роберт Фицо кој изјави дека Словачка секогаш ќе се спротивставува на каков било отпис на грчкиот долг. Премиерот на седницата во неговиот министерски Кабинет додаде

Read More