Sunday, May 31, 2020
HomeАЈНШТАЈНИЈААтлас (Page 11)

Австралија има план за уништување на 2 милиони улични и диви мачки за да го заштити животинскиот свет кој е ендемичен и е под голема закана. Владата смета дека токму уличните мачки се најголеми штетници бидејќи ловат помали цицачи и на овој начин ќе се

Read More

Ништо чудно во Австралија да ги пронајдете најневообичаените животински видови на планетата од кои добар дел се отровни и смртоносни. Најновото откриетие на истражувачите е црна риба со изглед на филмскиот Alien со кратко тело, голема глава, изразени песјаци и опашка со бодеж кој може

Read More

Белата ајкула можеби е еден од најсмртоносните морски предатори но, група на посетите на плажата Кејп Код во Масачусетц не се двоумеа да и помогнат на заглавена ајкула на песокот која го губеше здивот. „Ајкулата подолго време беше заглавена во песокот и луѓето околу почнаа да

Read More

Рекордно високите температури на Гренланд доведоа снежниот покривач да се топи со забрзано темпо, јави Данскиот институт за метеорологија. Според нив, по десет кубни километри гренландски мраз се топат на ден. Масата мраз на копното на ретко населениот остров Гренланд е значително помала од нормалното во

Read More

Два вида на ајкули и една ража се забележани во кратерот на вулканот Кавачи, кој се наоѓа на Соломонските острови и кој во последниве 100 години има еруптирано 20 пати. Кога научниците ја спуштиле камерата во кратерот на подводниот вулкан, не очекувале дека таа ќе

Read More

Низ историјата, насекаде на светот луѓето имале верувања дека постојат различни митски суштества. Во што верувале во Европа а што во остатокот на светот погледнете во продолжение. Европа Америка Источна Азија Западна Азија Океанија

Read More

Истражувачот Сем Косман жртвуваше беспилотно летало за снимање на спектакуларниот активен вулкан во Вануату и со добиените снимки ќе се добијат поквалитетни информации за научниците. Дронот е управуван од работ на самиот кратер на вулканот, а силата на лавата, високата температурата и испуштањето на отровни гасови

Read More

Откривањето на живиот свет не импресионира. Постојат животни од кој застанува здивот. Ова се неколку интересни проѕирни животни кои изгледаат помалку и нереално. Стаклениот октопод (Vitreledonella richardi) Стаклениот октопод претставува едно од најмистериозните животни воопшто. Овој вид живее во длабоките морски води и скоро е невидлив во

Read More

Белите китови се вистинска реткост на планетата и биолозите досега имаат регистрирано само 4 бели китови во дивината. Еден од нив е китот наречен Мигалу кој по долго време се појави во водите на Австралија. Биолозите се уште не се стопроцентни сигурни дека е истиот

Read More

Чито е невобичаен рибар од Коста Рика и единствен во светот кој може слободно да плива со крокодил без да биде нападнат од дивото животно кое е еден од најмоќните предатори на планетата. Чито почнал да се грижи за повредениот крокодил кој не можел сам

Read More