Sunday, May 31, 2020
HomeАЈНШТАЈНИЈААтлас (Page 10)

Прехранбената индустрија потроши милиони долари за да открие како до совршената направа за да го држите вашето куче активно додека е во вашиот дом без разлика дали се работи за двор или стамбена зграда. Оваа направа е едноставна и можете сами да ја изработите, препорачуваме

Read More

Научниците и активистите за животна средина постојано предупредуваат за штетните последици од загадувањето и уништувањето на животната средина. За подигнување на свеста на жителите на Земјата, постојано се изготвуваат извештаи и анализи за штедење и регенерирање на ресурсите. Неколку факти можеби ќе ве натераат да

Read More

Многу луѓе го замислуваат својот идеален одмор некаде на море, на песочна плажа под жешкото сонце, со коктел во рака. Ако веќе сте решиле да отидете на одмор на море најблиски дестинации се во соседството, а некои ќе отпатуваат малку подалеку во Турција, Шпанија или

Read More

Најголемиот аквариум во Европа се отвори во Москва. На 5-ти овој месец беше свеченото отворање кое веднаш го привлече вниманието. Се содржи од 80 аквариуми и базени, исполенти со 25 милиони литри вода. Комплексот е поделен во три дела аквариум, базен за китови и центар

Read More

Огромна ајкула уловена во близина на Нов Јужен Велс. Фотографиите на џиновската ајкула уловена во Австралија за кратко време се проширија по социјалните мрежи, а според инфромациите, таа била уловена минатиот викенд. Фотографиите ги објави Џеф Брукс кој тврди дека ајкулата долга шест метри била уловена

Read More

Екипа на British Petroleum сосема случајно снимиле необично шпагети чудовиште на локациите каде се врши ископување на нафта од дното на океанот во водите на Ангола. Снимката потоа била испратена до биологот Даниел Џоунс од Националниот центар за океанографија од Велика Британија кој за шпагети

Read More

Албино или целосно бели морски желки се вистинска реткост и биолозите не памтат од кога не сретнале ваков вид во природата. Сега, пронајдени се четири албино морски желчиња на островот Вамизи, Мозамбик. Желчињата ги откриле патрола на биолози кои работат во Мозамбик на мониторинг на

Read More

Научниците во кинеската провнција Чангхзо и во неколку држави на југоисточна Азија деновиве во природата пуштија неколку милиони комарци „создадени“ во лабораторија. Овие комарци, најголем број мажјаци, се вештачки заразени со бактеријата „Волбахиа“, која ги стерилизира јајцата на женките. Таквиот биолошки третман за уништување на комарците

Read More

Шише со порака од 11 годишната Натали патувало две години и преку 4500 километри од едниот до другиот крај на Атлантскиот океан, од Масачусец до брегот на Ирска. Шишето го пронашол нуркачот Рори Голден кој потоа го побарал семејството на девојчето и стапил во контакт

Read More

Тригерос Дел Вале, општина со популација од 300 жители постана популарно место одкако домашните миленици, поточно кучињата и мачињата ги прогласи за ''не-човекови резиденти'' и со тоа им додели еднакви права со луѓето. Педро Ј Перез Еспиноса, социјалистичкиот градоначалник на градот Кастила Ј Леон, провинција во

Read More