Sunday, Nov 22, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаКаракачанов најави воена офанзива кон Македонија

Каракачанов најави воена офанзива кон Македонија

Slika Krasi K

 

 

Не престануваат крајнонационалистичките, шовинистички и отворено агресивни изјави од министерот за одбрана на соседна Бугарија, и лидер на политичката партија ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов. Тој меѓу многуте провокативни изјави во изминатиот период, изјави:

Во Скопје, тие одлучија дека можат да се мешаат со Бугарија. Тие веројатно добиле охрабрување од една или друга земја, но продолжуваат да се однесуваат на овој провинциски соседски начин со земја од која зависи нивната европска иднина, нагласи Каракачанов. Историјата да остане сама до 1944 година. Ова грозоморно фалсификување во учебниците по историја мора да престане, рече Каракачанов.

Историјата на Македонија до 1944 година е бугарска историја, ова е позицијата на нашата земја. Буквално вчера тие одбија да работат во заедничката комисија. Тие го слават националниот празник на 11 октомври против таканаречениот „бугарски окупатор“, рече Каракачанов. Доколку е потребно, ќе им го испратам инженерскиот полк да ги отстранат сите споменици, кои не одговараат на историските факти, потенцираше Каракачанов.

Не знам дали ќе падне владата, но тоа се хипотези, никој од моите колеги не рече да се откажеме сега, никој не зборува такво нешто, рече вицепремиерот Каракачанов.

Како Европската унија ќе се постави кон ова прашање – правото на македонскиот народ на самоопределување – ќе влијае врз тоа дали и понатаму ќе можеме на Унијата да гледаме како на заедница на вредности и принципи.

Една од моите пораки на денешната видео средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ на покана на амбасадорот Дејвид Гир.

Димитров рече дека нема проблем да не се оддржи меѓународната конференција ако за тоа е причина македонскиот јазик.