Friday, Apr 27, 2018
HomeДЕНЕШНАКакво време не очекува денеска?

Какво време не очекува денеска?

meteo soncevo so oblaci prolet

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и слаб ветер, претежно од јужен правец. Во западните делови е можна краткотрајна појава на врнежи од дожд. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 7. Дневната температура ќе се движи од 22 до 35 степени Целзиусови.

УХМР информира дека во четврток попладне и во петок Македонија ќе биде под влијание на влажна и студена воздушна маса.

Во петок, преку денот ќе дува засилен северен ветер, кој наместа ќе достигнува брзина и над 90 км/час и ќе предизвика значителен пад на дневната температура на воздухот, која наместа ќе биде и за 10 степени пониска во однос на претходните денови.

HomeДЕНЕШНАКакво време не очекува денеска?

Какво време не очекува денеска?

Времето утре во Македонија ќе биде сончево наместа со слаб ветер од променлив правец. Во утринските часови во одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла.

Утринската температура ќе се движи од 0 до 9, а дневната од 17 до 25 степени. Во Скопје сончево наместа со слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се спушти до 6, а дневната ќе искачи до 23 степени.