Saturday, Sep 26, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалЈапонски клуб казнет поради нацистички симболи

Јапонски клуб казнет поради нацистички симболи

St.-Etienne supporters light flares ahead of the Europa League round of 32 first leg soccer match between Manchester United and St.-Etienne at the Old Trafford stadium in Manchester, England, Thursday, Feb. 16, 2017 . (AP Photo/Dave Thompson)

Јапонскиот фудбалски клуб Гамба Осака беше казнет со 16.000 евра откако поддржувачите на клубот за време на натпреварот истакнаа знаме со нацистички симболи.

Навивачите Гамба, знаме со симболите кое потсетува на нацистичките СС единица истакна на 16 април во натпреварот против Осака.

Гамба Осака по тој инцидент, на членови и групи навивачи и забрани да присуствуваат на натпревари.

Фудбалската асоцијација на Јапонија минатата недела ги казни Кавасаки Фронта со речиси 14.000 евра, бидејќи дел од навивачите на клубот, го истакнаа старото знаме “изгрејсонцето“ од Втората светска војна, кој се смета за симбол на јапонската агресија во азиските земји. Инцидентот се случи во натпреварот од Азијската Лига на шампиони.