HomeДЕНЕШНАСветИзвесно: Гутереш ќе го замени Бан Ки Мун

Извесно: Гутереш ќе го замени Бан Ки Мун

Поранешниот премиер на Португалија Антонио Гутереш речиси со сигурност ќе биде новиот генерален секретар на Обединетите нации (ОН) откако на денешното гласање ниту една од петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН не стави вето на неговиот избор, јавуваат светските агенции.

Денешното, шесто неформално гласање за нов генерален секретар на светската орагнизација беше клучно, бидејќи постојаните членки на Советот за безбеност за прв пат гласаа на ливчиња во боја, со што веднаш се знаеше кој од кандидатите може да очекува вето.

Дека Гутереш е „јасен фаворит“ денеска соопштил и рускиот амбасадор во ОН, Витали Чуркин, пренесува „Би-би-си“.

Формалното гласање за избор на нов генерален секретар на ОН ќе се случи утре. Гутереш речиси со сугурност ќе биде новиот генерален секретар на светската организација, иако по правилото на географска ротација ова место требаше да му припадне на кандидат од источна Европа, а се очекуваше и дека за прв пат жена ќе застане на чело на светската организација. На актуелниот генерален секретар на ОН, Бан Ки-мун мандатот му истекува во декември.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com