HomeДЕНЕШНАПолитикаИзбор на нов министер пред распуштање на Собранието

Избор на нов министер пред распуштање на Собранието

Sobranie-600

Во предвечерието на распуштањето на Собранието, премиерот Емил Димитриев бара од пратениците да изберат нов министер без ресор – објави телевизија 24 Вести. Во Собранието доцна попладнево стигна предлог за разрешување на Фуркан Чако министер без ресор предлог на Демократската партија на Турците на Кенан Хасипи, а на негово место Димитриев го предлага Бејџан Иљас. Иљас е лекар вработен во тетовската болница. Од Владата нема одговор зошто Димитриев го разрешува Чако.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com