Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАСветИталија реагира на карикатура од „Шарли Ебдо“ за неодамнешниот земјотрес

Италија реагира на карикатура од „Шарли Ебдо“ за неодамнешниот земјотрес

zemjotres-italija-1

Францускиот весник „Шарли Ебдо“ пушти карикатура на која Италијанците кои настрадаа од катастрофалниот земјотрес неодамна се претставени како лазања. Крвта на облеката на нацртаните мажи и жени е прикажана како доматен сос. Илјадници луѓе на социјалните мрежи се вознемирија од грубите шеги, раскажува Би-Би-Си.

charlie-ebdo-italy

„Тоа не е хумор“, напишаа Италијанци во профилот на „Шарли Ебдо“ на Твитер. А градоначалникот на најнастраданиот град – Аматриче, рече дека иронијата не треба да биде на сметка на мртвите. Тој е сигурен дека карикатурата не го изразува мислењето на сите Французи за трагедијата.