Tuesday, Apr 24, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионИстанбул: Уапсени 15 наводни членови на ПКК

Истанбул: Уапсени 15 наводни членови на ПКК

Денеска во Истанбул полицијата уапси 15 наводни членови на Курдската работничка партија (ПКК) – Движење на патриотската револуционерна младина.

Квартовите во кои се извршил претресот од припадниците на единиците за борба против тероризмот главно бил во Ќучукчекмеџе и Баглаџар, а воедно се одземени големи количини на оружје, муниција и документи.

Во акциите кои полицијата ги спроведува од крајот на минатиот месец против ПКК и Исламска држава уапсени се повеќе од 1.700 лица