HomeДЕНЕШНАСветИрачките сили го освоија градот Нирмуд

Ирачките сили го освоија градот Нирмуд

Силите на ирачката Влада го зазедоа Нимруд, древен асирски град што Исламска држава (ИД) го освои пред две години, денеска соопшти ирачката војска.

Градот се наоѓана околу 30 километри од Мосул, град што ирачките сили, исто така, се обидуваат да го ослободат од радикалните џихадисти, пренесе Хина.

Припадниците на ИД тешко го оштетиле археолошкото наоѓалиште во Нимруд, основано во 13. век.

Извор: kurir.mk

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com