HomeДЕНЕШНАСветИнтернетот на Асанж исклучен зошто откри многу мејлови од Клинтон на Викиликс

Интернетот на Асанж исклучен зошто откри многу мејлови од Клинтон на Викиликс

julijan-asanz-klinton

Официјален став произлезе од еквадорската влада која призна дека намерно му е исклучен интернетот на Џулијан Асанж кој се наоѓа во егзил во еквадорската амбасада во Лондон.

Главна причина е притисокот кој бил вршен да му се ограничи интернет пристапот бидејќи неговата платформа Викиликс објави илјадници хакирани и протечени документи од Хилари Клинтон кој може да биде иден претседател на САД.

Владата на Еквадор соопшти дека го почитуваат начелото на немешање во внатрешните прашања на САД и сметаат дека Асанж може да влијае директно врз тоа кој биде следниот претседател на САД, а со оглед на тоа дека кампањата на Хилари е најмногу на мета му се дава шанса на непредвидливиот Доналд Трамп.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com