Wednesday, May 23, 2018
HomeДЕНЕШНАИндонезиски воен авион се урна во Медан

Индонезиски воен авион се урна во Медан

indonezija 1 - Copy

Воена транспортен авион се урна во кварт во индонезискиот градот Медан во северна Суматра, објави Би-Би-Си  повикувајчи се на  официјални извори.

Според објавите на локалната телевизија авионот Hercules се срушил врз две куќи и автомобил, а потоа се запалил.

Портпаролот на војската Фауд Басиа за Би-Би-Си изјавил  дека авионот паднал речиси веднаш по полетувањето и дека во него имало најмалку 12 членови на екипажот.

Спасувачката акција на местото каде што се урнал авионот сеуште е во тек. Жртвите допрва ќе се пребројуваат