Sunday, Jun 17, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалИбрахимовиќ станува Галактико?!

Ибрахимовиќ станува Галактико?!

Една од работите која го прави Реал најголем клуб во светот е тоа што секое лето во својот тим доведува најмалку по една мега ѕвезда. Изминатите неколку години тоа беа : Роналдо, Кака, Бензема, Крос итн.

Paris Saint-Germain's Swedish forward Zlatan Ibrahimovic (C) kicks the ball to score during the French L1 football match Paris Saint Germain (PSG) against Bastia (SCB) on October 19, 2013 at the Parc des Princes in Paris.  AFP PHOTO / LIONEL BONAVENTURE        (Photo credit should read LIONEL BONAVENTURE/AFP/Getty Images)

Денес во шпанските медиуми силно одекна веста дека Флорентино Перез тргнува по Златан Ибрахимовиќ. Имено, популарниот Ибра одби да потпише продолжување на договорот со ПСЖ, а пред само неколку дена Флорентино Перез се сретнал со челниците на францускиот шампион за да разговараат за можноста да се доведе Ибрахимовиќ во Реал Мадрид. Швеѓанецот веќе настапуваше во шпанската „Примера“ и не крие дека би сакал да и се одмазди на Барса за третманот кој го доби во времето кога настапуваше за нив, каде не го криеше незадоволството од односите со управата и со тренерот на клубот.

Кога се работи за индивидуалните напаѓачки и голгетерски квалитети на Ибрахимовиќ, нашата редакција нема сомневање дека се на врвно ниво, но она што ние се прашуваме е : Дали Роналдо и Ибрахимовиќ би можеле да функционираат во еден тим?