Friday, Jul 31, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаИ Талески бараат судењата да им се снимаат

И Талески бараат судењата да им се снимаат

vladimir taleski

Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески и останатите 20 обвинети во случајот „Транспортер“ на денешното рочиште побараа од Кривичниот суд во Скопје визуелно и тонско снимање на главната расправа за овој предмет.

Претходно, снимање на рочиштата побара и одбраната на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски и екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески за случајот „Траекторија“, како и уредникот во „Сител“, Драган Павловиќ – Латас за „Тотал“.

Адвокатите на Талески и останатите обвинети денеска побараа доказите на Специјалното јавно обвинителство да им бидат дадени во писмена форма, а го побараа и ЦД-то со прислушуваните разговори, без кое, како што рекоа, не можат да дадат одбрана.

Адвокатот Боро Тасевски рече дека ако судот не обезбеди услови за снимање, ќе дава приговор за секој записник од рочиштата.

Обвинителот на СЈО, Трајче Пеливанов, го оцени барањето за снимање на процесот како уште еден изговор на одбраната за одложување на судењето.

– Во досегашната пракса на овој суд јас со истите овие адвокати кои денес инсистираат да се снима судењето сум постапувал и во други предмети и никој не побарал такво нешто. За првпат ова инсистирање за снимање на судските постапки започна да се применува во предметите на СЈО – рече Пеливанов.

Во случајот „Транспортер“ Талески и уште 20 лица се обвинети од СЈО за злоупотреби со превозот на ученици во Битола, тешки околу 300.000 евра.