HomeДЕНЕШНАПолитикаИ СДСМ, ДПА и ДУИ ги доставија до листите до ДИК

И СДСМ, ДПА и ДУИ ги доставија до листите до ДИК

Опозициската коалиција предводена од СДСМ, владејачката албанска партија ДУИ и албанската опозициска партија ДПА вечерва околу часот до Државната изборна комисија ги доставија листите со кандидати за пратеници.

„Toa e листа на кандидати која што е победничка, усогласена со граѓаните на Република Македонија и која што е одобрена од највисоките партиски тела на Коалицијата“ – изјави Стевица Јосифовски, претседател на Правниот сектор на СДСМ.

Претходно, Партијата Левица, при доставувањето на листите соопшти дека ќе се бори во пет изборни единици.

„Првпат една автентична левичарска партија која се гради од долу нагоре успеа да се кандидира самостојно на избори“ – изјави Здравко Савевски од Левица по поднесувањето на листите.

Во првата изборна единица носител е Димитар Аспатиев е носител на листата во првата изборна единица, Трајче Стојанов во втората, Марија Џонс во третата, Митко Николов во четвртата, а Здравко Савевски во петата ИЕ.

Претходно до ДИК листи поднесоа Коалицијата за промени и правда, ЛП и ПДП.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com