Tuesday, Apr 24, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈКошаркаХендрикс подготвен да се приклучи на репрезентацијата

Хендрикс подготвен да се приклучи на репрезентацијата

Од таборот на македонската кошаркарска репрезентација соопштија дека Ричард Хендрикс, американецот со македонски пасош, е подготвен да се приклучи на тимот и ќе влезе во пријателските натпревари откако е проценето дека ја постигнал посакуваната форма.

„Не сакавме да ризикуваме со Хендрикс за порано да почне со натпревари. Тој работи со кондициониот тренер и ќе биде во составот за дуелот кој во петок го играме во Гевгелија против Венецуела“, изјави селекторот Србиновски. Кошаркарот надоместувал со тренинзите пред да се приклучи на тимот.

makedosnki kosarkari

Македонија ја очекуваат и пријателски натпревари на силни турнири низ Европа, пред стартот на Евробаскетот во Полска.