Saturday, Jun 16, 2018
HomeДЕНЕШНАСветХеликоптерска несреќа во Колумбија -16 загинати полицајци

Хеликоптерска несреќа во Колумбија -16 загинати полицајци

Шеснаесет загинати полицајци  е црниот епилог од хеликоптерка несреќа во Колумбија која се случила при изведување акција против кланот „Усуга“, што го претставува најголемиот наркокартел во земјата, информира полицијата,пренесува БТА

– Во овој момент најверодостојна хипотеза е дека заради маглата хеликоптерот удрил во испакната карпа со брзина од речиси 180 километри на час, по што целосно бил уништен,“изјавил министерот.

 

Во хеликоптерот имало 18 лица, од кои 16 загинале а двајца се ранети, изјави на прес-конференција министерот за одбрана Луис Карлос Вилегас.