HomeДЕНЕШНАРегионХДЗ победи, неизвесно кој ќе владее со Хрватска

ХДЗ победи, неизвесно кој ќе владее со Хрватска

Десничарксата партија ХДЗ синоќа победи на изборите во Хрватска, но оствари мала предност со што не може да се надева на удобно мнозинство во хравтскиот Сабор со 59 мандати и ќе треба да размислува за наоѓање на коалиционен партнер за формирање на влада.

izbori hrvatska raste

Коалицијата „Хрватска расте“ предводена од владејачката социјал-демократска партија освои 56 мандати и актуелниот премиер Зоран Милановиќ повика партнери во продолжување на европскиот пат и интелегентната политика.

За ХДЗ да формира влада ќе треба да добие подршка од третиот блок на независната листа Мост со 19 мандати кои пред изборите се издвоија од десничарите и поверојатно е да влезат во коалиција со социјалистите со што би добиле и вредни фотељи во извршната власта.

Претседателката Китаровиќ ги поздрави граѓаните за мирните и демократските избори и е уверена дека Хрватска ќе добие стабилна влада.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com