Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионГрција со едногласно признавање на Палестина за независна држава

Грција со едногласно признавање на Палестина за независна држава

palestina

На посебна парламентарна седница, грчкиот Парламент усвои резолуција со која се призна независноста на Палестина, пренесе ТАСС. На усвојувањето на резолуцијата присуствуваше и Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, кој е дојден во Атина на официјална посета.

Грција се залага за праведно решение на палестинскиот проблем преку создавање на суверенена држава Палестина во границите од 1967 година, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, во кое Посетата на Абас е сигнализација за зајакнување на традиционалните историски врски меѓу двата народа.