Sunday, Apr 22, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионГрчките аеродроми ќе ги презема германски „Фрапорт“ за 1,2 милијарди евра

Грчките аеродроми ќе ги презема германски „Фрапорт“ за 1,2 милијарди евра

grcki aerodromi

„Фрапорт“ и неговиот грчки партнер „Копелузос Груп“ потпишаа договор „Фрапорт“ и неговиот грчки партнер „Копелузос Груп“ за концесија на 14 регионални аеродроми во наредните 40 години. Во склоп на концесијата се опфатени аеродромите во Солун, Кавала, Ханија, како и на Миконос, Санторини, Родос, Крф, Закинтос, Кефалонија, Кос, Лезбос, Скијатос, Самос и Лефкада. Приватизацијата на аеродромите и останатиот имот е предвидена со договорот со европските кредитори од кои Грција веќе доби трет пакeт на финансиска помош.