Monday, Apr 23, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈТенисЃоковиќ последен патник во четвртфиналето

Ѓоковиќ последен патник во четвртфиналето

 

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ е последен патник во четвртфиналето на Вимблдон. По прекинатиот натпревар од вчера по резултат од (2:2) во сетови, денес Ѓоковиќ славеше со (7:5) против незгодниот Кевин Андерсон. Иако Ѓоковиќ вчера лошо го започна мечот и губеше со (2:0) во сетови, тој најпрво успеа да се врати во игра и да изедначи, а денес само го заврши она што го започна вчера. Нареден противник на Новак е хрватот Марин Чилиќ.

Novak-Djokovic

 

Останатите двојки на четвртфиналните мечеви во машка конкуренција кои се играат утре, покрај дуелот Ѓоковиќ – Чилиќ се: Вавринка игра против Гаске, Енди Мареј за протвник го има Посписил од Канда додека Федерер се среќава со Симон.