Friday, May 18, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈТенисЃоковиќ го освои Пекинг

Ѓоковиќ го освои Пекинг

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ по шести пат го освои АТП турнирот што попладнево заврши во Пекинг. Во финалето Ноле го совлада Рафаел Надал со 2:0 во сетови (6:2, 6:2) задржувајќи го сто процентниот ефект во шесте финалиња во Пекинг.

Со овој триумф Ноле намали на 22:23 во меѓусебните дуели со Надал. Со освоената 56. титула во кариерата, Ѓоковиќ дојде до скор од 68:5 во оваа сезона и дури 23:4 против ривалите од топ 10 на АТП листата.