HomeДЕНЕШНАСветГерманските ВВС бараат алтернативи на турската база Инџирлик

Германските ВВС бараат алтернативи на турската база Инџирлик

Германија поради влошените односи со Анкара размислува за преместување на своите воени авиони, кои учествуваат во меѓународната мисија против групата Исламска држава, од Турција во Јордан, Кувајт или Кипар.

Германското Министерство за одбрана соопшти дека бара алтернативни локации на военовоздухопловната база Инџирлик во Турција по барање на Парламентот.

Весникот „Билд“ објави дека воени претставници од Германија планираат утре да заминат во Аман. Весникот наведува дека евентуалното дислоцирање на германските разузнавачки авиони „Торнадо“ од базата во Турција би траело неколку недели.

Авионите на германските ВВС моментно не учествуваат во воени операции.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com