HomeДЕНЕШНАСветФранција заплени тон кокаин шверцуван од Колумбија

Франција заплени тон кокаин шверцуван од Колумбија

Француската полиција заплени над еден тон кокаин, кој е пренесен со авион од Колумбија, изјави обвинител од градот Бордо. Вредноста на дрогата се проценува на околу 100 милиони евра. Таа е откриена во еден магацин во францускиот град Бајон.

На овој начин властите се сомневаат дека повторно е активирана криминалната „Француска конекција“ и дека трговијата со кокаин значително се зголемува. Во акцијата уапсени се десет лица од Колумбија, Франција, Шпанија и Холандија, под сомнение дека се вмешани во внесувањето на кокаинот во Франција.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com