Thursday, May 28, 2020
HomeДЕНЕШНАСветФото: Крвава сцена на плоштадот во Грац – тројца загинати, 50 повредени

Фото: Крвава сцена на плоштадот во Грац – тројца загинати, 50 повредени

avstrija-graz-masakr-bosanec-01

Три лица загинаа, а околу 50 лица се повредени попладнево откако возач во центарот на Грац во Австрија, со голема брзина влетал во случајните минувачи.
avstrija-graz-masakr-bosanec-02
Осомничениот излегол од својот автомобил и напаѓал минувачи со нож пред да биде уапсен, а било повредено дека потекнува од Босна, рекол шефот на полицијата за новинарите на Kleine Zeitung, пренесува Telegraf.rs. Човекот бил уапсен, а полицијата го блокирала подрачјето. Според зборовите на сведоците, тој намерно со својот џип влетал во масата, а луѓето буквално летале наоколу.
avstrija-graz-masakr-bosanec-03
Австриската новинска агенција APA, пренела дека спасувачки тимови од целиот регион се концертирани во Грац. Луѓето во паника бегале во околните згради. Според изјавите на сведоците, човекот возел со околу 100 километри на час.
avstrija-graz-masakr-bosanec-04
avstrija-graz-masakr-bosanec-05