Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионФото: "Крај на светот" – Неверојатни фотографии од невремето во Хрватска

Фото: "Крај на светот" – Неверојатни фотографии од невремето во Хрватска

istra

Невреме, проследено со обилни врнежи и грмотевици ја погодило Истра, а во Умаг паѓал и град. Во Умаг вчера паднал 51 литар дожд по метар квадратен, во Пореч 40 литри, а големи количини на дожд врнеле и во централна Истра.
istra1
Хрватските метеоролози за денес во Далмација и планинските предели најавиле дожд и грмотевици во првиот дел од денот, а стабилно време во попладневните часови. На социјалните мрежи се појавиле неверојатни фотографии од невремето кое ја зафатило Хрватска, а IstraMet целата ситуација ја опишала како “крај на светот”.
istra2
istra3