Friday, Mar 23, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионФото: Југот на Хрватска под вода

Фото: Југот на Хрватска под вода

kisa_makarska10-24_858060S0

Силно невреме проследено со дожд и грмотевици го зафати југот на Хрватска. Макарска, Сплит, Дубровник денеска беа поплавени.
kisa_makarska12-24_858054S0
Во овој дел на Хрватска јавуваат за изобилни дождови, бура, „трамнонтана“ и температура од само 15 степени. Трогир околу 8 часа бил под вода, бидејќи големата количина на врнежи од дожд не можела да биде опфатена со сегашната атмосферска канализација, а во Сплит владеел хаос, јавуваат тамошните медиуми.
hrt
Во Макарска за помалку од половина час паднале 34 литри дожд на метар квадратен. Невремето предизвикало проблеми во сообраќајот. Бура го зафатило и подрачјето на Дубровник. За само дваесет минути паднале 45 литри дожд. Поплавени се многу објекти. Пожарникарите добиле десетина повици за интервенција.
Makarska, 24.06.2015 - Obilna kisa uzrokovala bujice, dizanje sahtova i zastoj u prometu