HomeДЕНЕШНАЕкономијаФолскваген ја научи лекцијата од скандалот – Ќе стане лидер за чисти и електрични автомобили

Фолскваген ја научи лекцијата од скандалот – Ќе стане лидер за чисти и електрични автомобили

Фолскваген има за цел да биде светски лидер во производство и продажба на електрични автомобили до 2025 година, посочи Херберт Диз главниот бренд менаџер. Германскиот автомобилски гигант ќе го смени својот фокус на чиста енергија по скандалот со мамење за резултатите на штетните емисии на гасови од нивните возила во САД со што им се заканува рекордна казна од 13 милијарди долари.

„До 2025 година Фолскваген планира да продаде по еден милион електрични автомобили годишно, а до тогаш ние исто така сакаме да бидеме лидери на светскиот пазар во електромобилноста. Одиме напред, електрични автомобили ќе бидат белег на Фолксваген” рече Диз  на презентација на идните планови на брендот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com