Wednesday, Aug 12, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалФенербахче го мами Мурињо со 15 милиони евра годишно

Фенербахче го мами Мурињо со 15 милиони евра годишно

Мурињо

Турскиот великан Фенербахче ќе му понуди 15 милиони евра годишно на португалскиот тренер Жосе Мурињо, пренесува локалниот магазин „Фанатик“. Претседателот на клубот Азиз Јилдрим најави дека, во случај на доаѓање на Мурињо во Истанбул, ќе потроши 50 милиони евра на засилување. Јилдрим планира големи вложувања на лето бидејќи сака да ја врати титулата првак после две години пауза, посебно бидејќи конкуренцијата е зајакната со новиот шампион Бешикташ и Галатасарај.

Првиот човек на Фенербахче и Мурињо би требало да одржат состанок во некој од наредните денови, иако Португалецот има голема желба да го превземе Манчестер Јунајтед, но само доколку Луј Ван Гал добие отказ. Мурињо ја освојуваше шампионската титула во Португалија со Порто, Англија со Челси, Италија со Интер и Шпанија со Реал Мадрид, па турскиот шампионат би можел да биде нов предизвик за Португалецот.