Sunday, Jun 17, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈТенисФедерер во трка за рекордната осма титула на Вимблдон

Федерер во трка за рекордната осма титула на Вимблдон

Тенискиот рекет број два, Роже Федерер, изненадувачки успеа да го совлада Енди Мареј со три – нула во сетови, поточно 7:5, 7:5 и 6:4.

Со оваа победа, Швајцарецот влегува во трката за рекордна осма издвоена победа на едно финале на Вимблдон.

„Морам да признаам, беше навистина тешко. Луѓето можеби помислија дека ќе се одиграат четири или пет сета – и јас истото го помислив – но најверојатно се покажав толку добро на теренот и токму поради тоа и победив“, изјави Федерер.