Saturday, Jul 4, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалЕвертон заврши уште едно големо засилување, ќе профитира и Манчестер Јунајтед!

Евертон заврши уште едно големо засилување, ќе профитира и Манчестер Јунајтед!

epa05788315 Chelsea's Marcos Alonso (R) in action against Burnley's Michael Keane (L) during the English Premier League soccer match between Burnley FC and Chelsea FC at Turf Moor Stadium in Burnley, Britain, 12 February 2017.  EPA/NIGEL RODDIS EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Досегашниот дефанзивец на Барнли Мајкл Кин е на чекор до преминување во редовите на Евертон.

Бројни англиските медиуми известуваат дека работата е завршена, Евертон ќе плати надомест од 25 милиони евра, но Барнли ќе заработи само 18,75.

Всушност, како дете на Јунајтед, Кин замина во редовите на Барнли, али со клауза да во случај на продавање на овој играч 25% од следната продажбата припаднат на Манчестер Јунајтед.

Кога Евертон ќе плати 25 милиони евра, Манчестер Јунајтед ќе добие 6,25, што секако не е мала сума за играч кој замина од клубот без да добие шанса да заигра во неговиот матичен клуб.