Saturday, Apr 21, 2018
HomeДЕНЕШНАПолитикаЕУ амбасадата порача да се почитува Специјалното обвинителство

ЕУ амбасадата порача да се почитува Специјалното обвинителство

Мисијата на Европската унија во Скопје преку својот Твитер профил порача сите четири политички партии кои стојат зад потпишување на одредбите од договорот од Пржино да ги почитуваат превземените обврски и да му дадат поддршка на новоформираното Специјално јавно обвинителство предводено од Катица Јанева.
eu ambasada sjoВо последниот период се врши силен притисок врз СЈО за непрофесионално работење и пристрасност кон опозицијата и се бараат начини за диксредитација, па можна е и интервенција на Уставниот суд за негово поништување.