HomeДЕНЕШНАРегионЕрдоган Величествениот: Еднопартиската власт ќе ја зајакне Турција

Ердоган Величествениот: Еднопартиската власт ќе ја зајакне Турција

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган го изјасни својот став за враќањето на владејачката Партија на правдата и развојот на еднопартиското владење по изборите кое би ѝ дала можност на Турција да ги зајакне чекорите во однос на регионалните прашања.
turkish-election
Што се однесува до резултатите од изборите, на кои АКП освои околу 50% од гласовите, Ердоган смета дека овој чин ќе ѝ донесе крај на политичката несигурност на земјата, а не остана покус да даде свој коментар и за учеството на Русија во судирите во Сирија, каде што испрати „пријателско предупредување кон оние кои додаваат гориво во судирот, само за да можат да се најдат во ист пожар“.
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com