Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАСветЕрдоган ја прашува ЕУ: Каде се ветените пари за мигрантите?

Ердоган ја прашува ЕУ: Каде се ветените пари за мигрантите?

Erdogan

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ја обвини Европската Унија дека недоволно финансиски ја помогна Турција, иако тоа го вети во рамки на спогодбата за мигрантите.

ЕУ вети шест милијарди евра како поддршка за Турција на своја територија да задржи околу три милиона бегалци.

-И што се случи? Досега дадената поддршка изнесува 183 милиони евра, рече тој, пренесен од американските медиуми.

Ердоган уште додаде дека овие пари не и се дадени на Турција, туку на Уницеф.

-Ниту една земја не може сама во оваа криза. За жал, не го одржаа ветувањето за ова прашање, рече Ердоган.