HomeДЕНЕШНАСветЕрдоган: Германија стана засолниште за терористи

Ердоган: Германија стана засолниште за терористи

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган ја обвини Германија што не ги отпуштила поддржувачите на САД, кои Анкара ги смета за одговорни за обидот за воен пуч во Турција. Турскиот претседател изјави дека Германија долго време „чувала“ милитанти од Курдската работничка партија, кои се борат за курдска автономија.

„Немаме никакви очекување од Германија, на која историјата ќе им суди поради чување на терористи на својата територија. Германија стана важно засолниште за терористи“, изјави Ердоган во Анкара.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com