HomeДЕНЕШНАСветДутерте се ивини поради изјавата за Хитлер и Евреите

Дутерте се ивини поради изјавата за Хитлер и Евреите

161336705657ceaff493165184073223_v4_big

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте им се извини на Евреите ширум светот поради изјавата со која ја спореди својата крвава војна против наркотиците со Холокаустот. Тој истакна дека немал намера да ги „навреди сеќавањата на шестте милиони Евери кои ги убија Германците“, изразувајќи го своето „длабоко извинување“ кон еврејската заедница.

Дутерте неодамна изјави дека би бил „среќен доколку успее да убие три милиони зависници“, споредувајќи ја својата борба против нарко-дилерите и корисниците на наркотици со убиството на милиони Евреи во нацистичка Германија под водство на Адолф Хитлер.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com