HomeДЕНЕШНАПолитикаДС: Власта со уцена за носење на буџетот сака да ги одложи изборите. Прво законите за СЈО, па распуштање на Собранието

ДС: Власта со уцена за носење на буџетот сака да ги одложи изборите. Прво законите за СЈО, па распуштање на Собранието

Партиите од власта (ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ), наместо да го распуштат Парламентот на 12-ти октомври , со што ќе се создадеа оптимални услови за на 11-ти декември да се одржат избори, тие надвор од договорот постигнат на 31-ви август, распуштањето на Парламентот го условуваат со претходно гласање за Буџетот, велат од Демократски сојуз.

Најавите дека на утрешната седница на Парламентот ќе се распушти истиот е нов притисок, без расправа да се донес Буџетот. Тоа јасно покажува дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ бараат оправдување да ги одложат изборите, сметаат од партијата.

„Притиснати од граѓаните кои барат решавање на кризата преку промени на власта и одговорност за криминалот, партиите од власта со наместени анкети се обидуваат да се претстават во јавноста дека и натаму имаат голема подршка. Доколку имаа висок рејтинг, немаше да има обид за одлагање на изборите и немаше со брутален притисок да ги полнат автобусите за присуство на денешниот партиски собир во Скопје“, стои во соопштението на Демократскиот сојуз.

Демократскиот сојуз бара на утрешната седница на Собранието на Република Македонија, прво да се изгласаат законите за Специјалното јавно обвинителство, потоа промените за Шестата изборна единица и на крај по одржана расправа да се гласа за Буџетот, по што распуштањето на Парламентот ќе биде логичен редослед на работите.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com